PREMIUM LOGIN

ClassTools Premium membership gives access to all templates, no advertisements, personal branding and many other benefits!
 

Username:    
Password:    
Submit Cancel

 

Not a member?

JOIN NOW!

 

QR Challenge: Spitulski- Unit Price part 1

Created using the ClassTools QR Treasure Hunt Generator

Teacher Notes

A. Prior to the lesson:

1. Arrange students into groups. Each group needs at least ONE person who has a mobile device.

2. If their phone camera doesn't automatically detect and decode QR codes, ask students to

3. Print out the QR codes.

4. Cut them out and place them around your class / school.


B. The lesson:

1. Give each group a clipboard and a piece of paper so they can write down the decoded questions and their answers to them.

2. Explain to the students that the codes are hidden around the school. Each team will get ONE point for each question they correctly decode and copy down onto their sheet, and a further TWO points if they can then provide the correct answer and write this down underneath the question.

3. Away they go! The winner is the first team to return with the most correct answers in the time available. This could be within a lesson, or during a lunchbreak, or even over several days!


C. TIPS / OTHER IDEAS

4. A detailed case study in how to set up a successful QR Scavenger Hunt using this tool can be found here.


Questions / Answers (teacher reference)

Question

Answer

1. What is the unit price for General Mills Cheerios 18 ounces $4.79?.27
2. What is the unit price for General Mils Cheerios 14 ounces $3.99?.29
3. What is the unit price for Store Brand Toasted Oats 14 ounces $2.50?.18
4. Which cereal offers the consumer the most product for his/her money?Store Brand Toasted Oats
5. What is the unit price for Breyer’s Chocolate Crackle Vanilla with Crispy Chocolate Layers Ice Cream 1.5 quart $5.49?.11
6. What is the unit price for Dove Vanilla Milk Chocolate Ice Cream Bars (3 count) 8.67 ounces $3.99?.46
7. What is the unit price for Ben and Jerry’s Chocolate Fudge Brownie Ice Cream 1 pint $4.79?.30
8. Which ice cream offers the consumer the most product for his/her money?Breyer's Chocolate Vanilla with Crispy Chocolate Layers Ice Cream

 



Spitulski- Unit Price part 1: QR Challenge

Scan me!

Question 1 (of 8)

 



Spitulski- Unit Price part 1: QR Challenge

Scan me!

Question 2 (of 8)

 



Spitulski- Unit Price part 1: QR Challenge

Scan me!

Question 3 (of 8)

 



Spitulski- Unit Price part 1: QR Challenge

Scan me!

Question 4 (of 8)

 



Spitulski- Unit Price part 1: QR Challenge

Scan me!

Question 5 (of 8)

 



Spitulski- Unit Price part 1: QR Challenge

Scan me!

Question 6 (of 8)

 



Spitulski- Unit Price part 1: QR Challenge

Scan me!

Question 7 (of 8)

 



Spitulski- Unit Price part 1: QR Challenge

Scan me!

Question 8 (of 8)