PREMIUM LOGIN
ClassTools Premium membership gives access to all templates, no advertisements, personal branding and many other benefits!
Username: | ||
Password: | ||
Submit
Cancel
|
||
Not a member? |
1. Arrange students into groups. Each group needs at least ONE person who has a mobile device.
2. If their phone camera doesn't automatically detect and decode QR codes, ask students to
4. Cut them out and place them around your class / school.
1. Give each group a clipboard and a piece of paper so they can write down the decoded questions and their answers to them.
2. Explain to the students that the codes are hidden around the school. Each team will get ONE point for each question they correctly decode and copy down onto their sheet, and a further TWO points if they can then provide the correct answer and write this down underneath the question.
3. Away they go! The winner is the first team to return with the most correct answers in the time available. This could be within a lesson, or during a lunchbreak, or even over several days!
4. A detailed case study in how to set up a successful QR Scavenger Hunt using this tool can be found here.
Question | Answer |
1. 1. A recipe has a ratio of 2 cups of sugar to 5 cups of flour. How many cups of flour are used for each cup of sugar in the recipe? | 5/2or 2 1/2 |
2. 2. Kim uses 2 cup of nuts for every 3 cups of raisins to make trail mix. How many cups of nuts will she need if she uses 12 cups of raisins? | 8 cups of nuts |
3. 3. Selma runs 5 laps around the park in the same time it took her sister to walk 2 lap. Write the ratio of Selma’s laps to her sisters. | 5/2 |
4. 4. It takes Russell 4 hours to drive 567 miles in his new Bugatti. What is Russell’s unit rate? | 141.75mi/hr |
5. 5. Store A is selling 2 pounds of apples for $6.50. Store B is selling the same apples for 6 for $19.00 Which store has the better buy on apples AND what is the unit rate at that store? | Store B |
6. 6. Two students are competing in business class. Student A can type 295 words in 14 seconds and Student B can type 256 words in 12 seconds. Which woman is the faster typist? | Student A |
7. 7. Martha can make 5 bows in 2.5 minutes. How many bow can Martha plant in 1 minute? | 2bows |
8. 8. 9 out of 20 students will attend the world wide day of play at RMS. What percentage of the students will NOT attend? | 11 out of 20 55% |
9. 9. What is 70% of 500? | 350 |
10. 10.40 is 60% of what number? | 66.66 |
11. 11. What is 10% of 120? | 12 |
12. 12. Kyle bought a hoodie 7% off and paid $35. What was the original cost of the hoodie? | $37.63 |
13. 13. In a rock collection, 30% of the rocks are quartz. If the collection contains 70 rocks, how many are quartz? | 21 |
14. 14.Ian has 6.75 feet of rope, how many inches of rope does he have? | 81 |
15. 15. The ribbon on a spool is 15 yards long. How many 6 inch pieces of ribbon can be cut from the spool? (12 inches=1 foot and 3 feet =1yard) | 90 |
Question 1 (of 15)
Question 2 (of 15)
Question 3 (of 15)
Question 4 (of 15)
Question 5 (of 15)
Question 6 (of 15)
Question 7 (of 15)
Question 8 (of 15)
Question 9 (of 15)
Question 10 (of 15)
Question 11 (of 15)
Question 12 (of 15)
Question 13 (of 15)
Question 14 (of 15)
Question 15 (of 15)