PREMIUM LOGIN
ClassTools Premium membership gives access to all templates, no advertisements, personal branding and many other benefits!
Username: | ||
Password: | ||
Submit
Cancel
|
||
Not a member? |
1. Arrange students into groups. Each group needs at least ONE person who has a mobile device.
2. If their phone camera doesn't automatically detect and decode QR codes, ask students to
4. Cut them out and place them around your class / school.
1. Give each group a clipboard and a piece of paper so they can write down the decoded questions and their answers to them.
2. Explain to the students that the codes are hidden around the school. Each team will get ONE point for each question they correctly decode and copy down onto their sheet, and a further TWO points if they can then provide the correct answer and write this down underneath the question.
3. Away they go! The winner is the first team to return with the most correct answers in the time available. This could be within a lesson, or during a lunchbreak, or even over several days!
4. A detailed case study in how to set up a successful QR Scavenger Hunt using this tool can be found here.
Question | Answer |
1. What cost curve is shown as a horizontal line in the short term? | Fixed cost curve |
2. What is the formula for calculating breakeven point? | FC /(P-VC) |
3. Given fixed costs of $5000, unit price of $5 and unit variable cost of $1; what is the breakeven point? | 1250 units |
4. How much profit/loss is made if 500 units are sold at $8 each, with fixed costs of $1500 and unit variable costs of $2? | $1500 |
5. What is the formula for calculating the breakeven point needed to achieve a target profit amount? | FC+Target Profit /(P-VC) |
6. Calculate the breakeven point from the following information: Fixed Costs $12000, Price $10, Variable Cost $2? | 1500 units |
7. What is the contribution margin per unit for: Price 4100, Variable Cost $5? | $95 |
8. Calculate the breakeven point from the following information: Fixed Costs $12000, Price $10, Variable Cost $2, Target profit $6000? | 2250 units |
9. What is the formula to calculate margin of safety? | Actual Output - Breakeven point |
10. What is the fixed cost if 2000 units with a variable cost of $4 each and results in a total cost of $11000? | $3000 |
11. What is the variable cost if 3000 units with a fixed cost of $4000 each results in a total cost of $11500? | $2.50 |
12. Actual output is 1500 units. Fixed costs are $7000, price is $10 and variable cost is $3. What is the margin of safety? | 500 units |
13. State the formula to calculate contribution. | Price - Variable Cost |
14. State the formula to calculate total contribution. | (P - VC)xQ or TR-TVC |
15. Calculate the contribution per unit: Fixed Costs $5000, Price $8, Variable Cost $5. | $3 |
16. Calculate the breakeven point: Fixed Costs $5000, Price $8, Variable Cost $5. | 1666.6667 units but it should always be rounded to the next whole unit ie 1667 |
17. How much profit or loss is generated if the company is achieving its breakeven output target? | nil |
18. Fixed costs are always described as $xx per ???? | time period eg per month or per year |
19. Variable costs are always described as $xx per ???? | unit eg per teddy bear |
20. What is the contribution margin per unit given a price of $100 and variable costs of $5? | $95 |
21. Calculate the breakeven point using the following pieces of data: Fixed Costs $100,000, Price $12, Variable Costs $2. | 10,000 units |
22. Calculate the breakeven point using the following pieces of data: Fixed Costs $450, Price $30, Variable Costs $21. | 50 units |
23. Calculate the breakeven point using the following pieces of data: Fixed Costs $2700, Price $15, Variable Costs $1.50. | 200 units |
24. What profit will the company make if they sell 344 units of product given the following data: Fixed Costs $2700, Price $15, Variable Costs $1.50. | $1,944 |
25. What profit will the company make if they sell 2230 units of product given the following data: Fixed Costs $4000, Price $10, Variable Costs $6. | $4,920 |
26. What is the total cost using the following data: Quantity 150 units, Variable cost per unit $5 and Fixed costs $2000? | $2,750 |
27. What is the average (unit) cost for a product with these costs: Fixed Costs $1750, Variable Costs $3 at an output level of 2000 units? | $3.875 |
28. What is the contribution per unit? Fixed costs $2000, Variable Cost $5 and Price $8. | $3 per unit |
29. Calculate the total contribution given the following data: Fixed Costs $1500, Variable Costs $1.50, Price $4.00 and Quantity 2500. | $6,250 |
30. Calculate the breakeven point using the following data: Fixed Costs $3500, Variable Costs $2.75 and Price $6. | 1,077 |
31. How much does breakeven point improve/worsen if price increases by 15%? Original data: Fixed costs $3,500, Variable cost $2.50 and Price $6.00. | Worsens by 204 units |
32. How much profit/loss is created from the following data? Quantity 2,500, Fixed Costs $15000, Price $35, and Variable Costs $20. | $22,500 |
33. What is the price per unit if the business produces $50,000 in total revenue from sales of 20000 units? | $2.5 |
34. How much profit is made if breakeven point is 3500 units, contribution per unit is $4 and the actual level of output is 4150 units? | $2,600 |
35. What is the margin of safety if breakeven point is 2700 units and actual output is 2835 units? | 135 units |
36. Calculate breakeven point. Fixed costs $6000, Price $4 and Variable cost $1.75. | 2,667 units |
Question 1 (of 36)
Question 2 (of 36)
Question 3 (of 36)
Question 4 (of 36)
Question 5 (of 36)
Question 6 (of 36)
Question 7 (of 36)
Question 8 (of 36)
Question 9 (of 36)
Question 10 (of 36)
Question 11 (of 36)
Question 12 (of 36)
Question 13 (of 36)
Question 14 (of 36)
Question 15 (of 36)
Question 16 (of 36)
Question 17 (of 36)
Question 18 (of 36)
Question 19 (of 36)
Question 20 (of 36)
Question 21 (of 36)
Question 22 (of 36)
Question 23 (of 36)
Question 24 (of 36)
Question 25 (of 36)
Question 26 (of 36)
Question 27 (of 36)
Question 28 (of 36)
Question 29 (of 36)
Question 30 (of 36)
Question 31 (of 36)
Question 32 (of 36)
Question 33 (of 36)
Question 34 (of 36)
Question 35 (of 36)
Question 36 (of 36)